Гінкго: диво-рослина в моєму підмосковному садуавтор Маштакова-Воронецька Н, фото автора

лист гинкго

 

Гінкго білоба - реліктове дерево, яке відноситься до найбільш раннім рослинам Землі і має ряд архаїчних ознак
Гінкго називають « дінозаврово дерево », тому що воно було свідком життя динозаврів на нашій планеті

У моєму підмосковному саду молоде деревце гінкго росте вже більше трьох років
У мене з рослиною гінкго білоба пов'язана багаторічна особиста історія В1979 році я була в Німеччині і купила маленьку підвіску у вигляді дивного листочка-віяла Спочатку я не знала, що дерево з такими і листям дійсно існує Подумала, що цей витіювато-різьблений листочок - плід фантазії талановитого ювеліра і її гарне втіленняие…

А потім я випадково натрапила на вірш Йоганна Гете, присвячене рослині гінгко білоба У Німеччині гінкго називають « дерево Гете »

Вірш Гете «Гінкго білоба»

Ось копія оригіналу аркуша, на якому І Гете записав свій знаменитий вірш про цю рослину, разом з двома листочками гінкго білоба, прикріпленими знизу їм самим

Перекладене з німецької мови на російську (переклад ВВ Левик), вірш «Гінкго білоба» звучить так:

 

Цей листочок був зі Сходу
В сад мій скромний занесений,
І для бачить ока
Таємний сенс являє він

Істота чи тут живе
Облудне навпіл?
Іль, навпаки, одразу двоє
постає в єдності нам?

І загадку, і сомненья
Дозволить мій вірш один;
Перечитайте мої творіння,
Сам я - двояко єдиний

Так дане поетичний твір І Гете, який захоплювався ботанікою, допомогло мені дізнатися про це унікум рослинного світу З тих пір гінкго цікавить і дивує мене вже 32 роки Я збираю різноманітні ниє відомості про це чудо природоды.

Гінкго - унікальна рослина

Гінкго дволопатевий, або гінкго білоба (Ginkgo biloba) - один з 50 найдавніших видів дерев, що збереглися на Землі після льодовикового періоду Причому, в результаті цього катаклізму дерева гінкго залишилися в природі тільки на Далекому Сх струмі.
У природному середовищі перебування (на території Східного Китаю, в околицях міста Нанкін) гінкго являє собою могутнє листопадне пряморастущее дерево висотою до 40 м, з діаметром стовбура до 4 4 м, з широкопірамідальною кроною Гінкго може дожити до 2 тисяч лет.

Гінкго в перекладі з китайської та японської мов означає « сріблястий абрикос »,« сріблястий горіх »З давніх часів, вже багато тисяч років гінкго дбайливо розводиться в Китаї і Японії як священне і лікарська рослина.
Про гінкго згадується в самих древніх східних книгах; його здавна шанують як храмове дерево, символ стійкості і довголіття Жителі Сходу поклоняються йому і з благоговінням збирають опале листя ги інкго Японська молодь використовує листя гінгко білоба у ворожінняхх.
Гінкго застосовується і в якості предмета бонсаї.

Звідси, зі Сходу, це рослина вивозилося кілька століть тому в різні країни світу
На початку і середині XVIII століття дерево гінкго було завезено в Західну Європу (в голландський Утрехтський ботанічний сад, в Англію, в Міланський ботанічний сад, ін), в Північну Америку Тому на цих х територіях воно давно вже є звичайним декоративно-листяні рослини, але має меншу висоту (18-24 м8-24 м).

Зараз гінкго культивується в багатьох країнах з м'яким кліматом в якості декоративного дерева, що володіє лікарськими властивостями Зростає гінкго і в Росії - на Чорноморському узбережжі Кавказу (в віці 70 років дерева досягають висоти 30 м) Живуть дерева гінкго в Нікітському Ботанічному саду; на Україні ці рослини виростають до 20 метроов.

Для гінкго характерно своєрідне мутовчатое розташування гілок; кора коричнево-сіра, деревина легка і м'яка Коренева система дерева розгалужена і проникає глибоко в грунт, тому йому не стр рашн сильні вітру.
Пластинчасті шкірясті листя гінкго шириною близько 8-10 см Вони розташовані на довгому черешку і мають форму віяла, часто розсічені у верхній частині на дві половинки-лопаті

Гінкго - рослина дводомна У молодому віці саджанець залишається досить вузьким і зростає порівняно повільно, а в міру розвитку розростається в сторони Існує декілька сортів з вузькою кроною
Починає плодоносити гінкго у віці 25-30 років, і тоді можна точно визначити стать деревця У жіночих рослин після спекотного літа утворюється насіння, оточені м'ясистим покривом Плоди гінкго нагадуючи ают сливу, діаметром близько 3 см Всередині знаходиться дископодібних насіння завдовжки близько 2 см, товщиною більше 1 см Насіння в підсмаженому або відвареному вигляді вживають в пищпищу.

М'ясиста оболонка плодів гінкго при гнитті неприємно пахне, тому чоловічі й жіночі рослини зазвичай висаджуються окремо
Жіночі екземпляри не садять поруч із доріжкою саду або парку, щоб на ній не давилися впали плоди (коли м'ясиста оболонка плодів гінкго починає загнивати, то навколо поширюється небажаний ї запах) Мабуть, це єдиний мінус даної рослини при його використанні для озелененняя.

Гінкго вважається прабатьком всіх хвойних дерев; його далекими родичами є широко розповсюджені в світі їли і сосни.

Купівля саджанця гінкго в розпліднику

Саджанець гінкго я раптом побачила одного разу продається в підмосковному розпліднику!
Спочатку я просто не повірила своїм очам Однак це дійсно було деревце гінкго - адже завдяки незвичайним листю переплутати його з іншим рослиною неможливо

Коли я прочитала, що гінкго росте в Китаї і Південній Японії, то злякалася, що в нашому краю з суворою зимою воно буде погано зимувати Тому спочатку зневірилася в тому, що гінкго буде у нас рости, і що я його коли-небудь зможу купити.
Але через два роки це все ж сталося!

Розговорилася з господарем розплідника, який продавав саджанці гінкго Він розповів, що рослини ці акліматизовані до місцевого клімату, і що деревце гінкго морозостійка і невибаглива Сказав, що ги інкго нормально росте в Москвіе.
І хоч я не бачила ніде в Москві зростаючого гінкго, але господареві розплідника вірю Він дає гарантію своїм покупцям на всі куплені рослини, а цей розплідник розташовується зовсім поруч - всього в двох ос становленнЯ від мого садової ділянки (мій сад знаходиться під Москвою, не доїжджаючи до Наро-Фомінськ 22 км, по Київському шосе).

Я «божевільний» садівник і обожнюю захоплених своєю справою людей - таких же, як я, любителів рослин
Після розмови з господарем розплідника відмовити собі в придбанні саджанця гінкго, не купити це маленьке диво я вже не могла Звичайно, довелося зайняти грошей
Придбала саджанець гінкго і посадила в своєму саду Тепер це диво - як член сім'ї, так я в нього закохана!

Вирощування гінкго у саду

Гінкго світлолюбний і воліє сонячне місце в саду, однак саджанець бажано захищати від пекучого сонця
Молоде листя гінкго мають опушення Навесні вони блідо-зелені, влітку стають середньо-зеленими Осіння забарвлення листя золотистого тону, кольору вершкового масла

Гінкго росте у мене в спартанських умовах Місце, де знаходиться мій сад, холодну і досить сире, оскільки розташовується в низині (як це не дивно, адже сад знаходиться в південному напрямку від т Москви) Грунт у нас глинистихая.

речі, до грунтів гінкго абсолютно не вимогливий Звичайно, саджанець гінкго буде краще рости на родючих грунтах з достатнім зволоженням У посуху рослина страждає і потребує регулярного поливу

Гінкго підходить для вирощування в міських умовах, оскільки димо-, газо-і пилеустойчів І ще важливо, що це стійке рослина не схильне різноманітним інфекціям і не уражається комахам мимі-шкідниками Тому ніяких особливих турбот з вирощуванням гінкго НЕет.

Догляд за рослиною зводиться до періодичного видалення бур'янів і розпушування
Нічим я гінкго не удобрюють, тільки підсипаю ялинкові голки на дуже поверхнево розпушену навколо деревця землю Це корисно для рослини, тк гінкго відноситься до хвойних порід
Поки моєму деревцю подобається така турбота, воно добре виглядає і підростає потроху

Способи розмноження і щеплення гінкго

Гінкго розмножується насінням (їх висівають під зиму), а також живцюванням і щепленням

При покупці цієї рослини потрібно врахувати, що саджанці-гінкгушкі двостатеві
Думаю, що у мене живе дівчинка, оскільки гілочки у мого саджанця розходяться паралельно землі і ростуть по стволик низько, а не на верхівці

Хлопчика я бачила в продажу в розпліднику ще за два роки до того, як придбала свою рослину Саджанці-хлопчики гінкго дуже високі, зі стрункими голими стволиками, а гілочки у них ростуть на самій маку вушку, кинувшись ВВЕРх.

Кажуть, що при бажанні отримувати з єдиного саджанця гінкго насіння, можна прищеплювати гінкго гілочками - зняті з хлопчика живці прищепити на дівчинку, і навпаки

гинкго летом; гинкго в саду зимой (2010-2011 г.г.)

Зимівля гінкго

Гінкго може успішно зимувати навіть у регіонах з холодною зимою (зони 4-9)
У літературі про зимостійкості гінкго є відомості, що це досить морозостійка рослина - воно витримує короткочасні морози до -25 градусів, максимум до -30 градусів

Однак мій досвід показує, що в результаті акліматизації гінкго може стійко витримувати протягом тривалого часу і набагато більш низьку температуру На моєму прикладі, це -35 ... -40 градусів морозу, і навіть ще нижче Адже навіть наша сувора зима виявилася гінкго дарма - деревце успішно перезимувало, а навесні рушило в ріс в рост.

Минула зима (2009-2010 рр.) в наших краях була дуже холодна Півтора місяці поспіль стояли тріскучі морози, причому температура деколи опускалася за відмітку -40 градусів Але незважаючи на це, моє деревце е гінкго, причому не будучи спеціально укритим, зимуючи лише під сніговою шапочкою, - все ж вижило! выжило!
Дуже сподіваюся, що і цю чергову зиму мій саджанець пережив добре, і знову порадує мене навесні новим зростанням :)

Мені хочеться, щоб про це унікальне дерево, і про можливість гінкго рости в регіонах з холодним кліматом, дізналося багато любителів рослин в різних країнах Щоб вони теж полюбили гінкго і посадили саджанець у своєму саду, могли використовувати його листя для лікувальних цілей Щоб якомога більше захоплених садівництвом людей відчуло ту радість і щастя, яке отримую я від свого деревцяеревца.
Сподіваюся, що моя розповідь про гінкго надихне читачів Roslyna.com.ua на вирощування цього дива в своєму саду!

 

Наталія Маштакова-Воронецька
Roslyna.com.ua \"Квітникарство: Задоволення і Користь\"


Все про гінкго на сайті Roslyna.com.ua
Все про дерева на сайті Roslyna.com.ua
Все про екзотів на сайті Roslyna.com.ua